Tanec orlů

16. listopadu 2011 v 5:09 | Skye |  Denní střípky
Včera jsme se s mojí spolubydlící dostaly k zajímavé a lehce šokující myšlence, že vlastně za všechny světové války a nepokoje může bílá rasa. Věčné boje v Evropě, které vyvrcholily světovými válkami a kolonizace amerického kontinentu jsou toho dobrým důkazem. Jaké právo měli Evropané, aby vyvražďovali indiány a zabírali jejich půdu?

Na to je těžké odpovědět. Obzvlášť, když se ve škole učím historii Ameriky od roku 1876, kdy už byly Spojené státy zcela "bíle" osídlené. To ovšem neznamená, že původní obyvatelé tohoto světa, indiáni, neboli native americans, vymizeli. Ne, jsou stále na živu a při síle. Tedy, když se mě včera ségra ptala, jestli jsou ještě nějací, kteří žijí původním životem ve svých vesnicích, musela jsem ji zklamat, že v okolí Tahlequah už žádní takoví nejsou. Ale kdo ví, třeba někde v Jižní Dakotě takoví tradiční indiáni ještě žijí! Nebo někde na jiho-západě, krajině divokého západu, tam ještě žije spousta kmenů. A pokud zrovna nebydlí v teepeech, jsem si jistá, že i tak si stále zachovávají svoje tradice. Vyprávějí si příběhy, zdobí si vlasy peřím, tancují a hrají na flétnu tak, jak to dělávali jejich dávní předkové.


Nevím přesně, kdy u mě nastal ten zlom, že jsem začala být fascinována indiány. Nejspíš totiž ani žádný nebyl, přišlo to prostě samo a postupně, jak se vyvíjela má láska k peříčkům, nespoutanosti a snědým, dlouhovlasým mladíkům. Štěstí tomu chtělo, že se teď v tomhle zalíbení můžu vyžívat. Cesty mě zavedly do Ameriky, do státu, který se až do roku 1908 nazýval Indiánské teritorium. Což mi přímo pod nos podstrkává možnosti setkat se s pravými native americans.


Například včera jsem se byla podívat na Dancing Eagles. Ukázalo se sice, že místo skupiny tanečníků, kterou jsem očekávala, je to rodinka, tedy indián, indiánka a malá indiánka, dceruška. Své ukázky tanců spojili i s lehkou výukou, takže kdybych lépe rozuměla, co říkají, dozvěděla bych se, k čemu se jednotlivé tance používají a věděla bych také pravdu o některých mýtech, které o indiánech kolují. Takhle ale žel bohu nevím skoro nic, okrem toho, že se ještě mám co učit v angličtině a indiánských studiích.
Jedna z mála věcí, které jsem pochytila, se týká oblečení, které se vyvíjelo takměř opačně, než to bělošské. Původní mužští tanečníci prý měli krátké "zástěrky" na zádech jen malý ozdobný kotouč s peřím. Jak šel čas, zástěrky se prodloužily málem až k zemi a tanečníci se ozdobili desítkami dlouhých per, třásněmi, kožešinami a barvami.


Zřejmě nechtěně, ale vtipnou částí večera byla malá indiánka. Spolu s tatínkem si zatančila orlí tanec, kdy oba měli na hlavě čapku ve tvaru orlí hlavy, i se zobákem, a na rukou křídla zdobená pravými orlími pery, díky kterým pohyby vypadaly ladně, jako při skutečném letu. Tedy, tak tomu bylo u indiána, "malý ptáček" vypadal značně komičtěji, přesto však roztomile. Ostatně, posuďte sami na videu x)

Poslední ukázkou byl tanec s obručemi. Pochopitelně to nebylo ve stylu hula-hop, aneb udržte točící obruč kolem pasu, ne, to se dělá v cirkuse. Indiáni mají mnohem kreativnější a symboličtější figury. Často jsou dost sožité, takže co holčička neuměla, to jednoduše vynechala a připojila se zase když věděla ;)


Večer skončil příjemně a celkem brzy, takže jsme ještě stihly pokračovat v našem Harry Potter víkendu, tentokrát exkurzí do Tajemné komnaty.
Takže teď už dobrou noc, a u vás, tam za mořem, dobré jitro J
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elandorn Elandorn | Web | 17. listopadu 2011 v 9:09 | Reagovat

Jéé super článek!! =)Já mám taky ráda indiány!! :D A malá indiánka je luxusní! :D

2 so-cute so-cute | 15. prosince 2011 v 13:13 | Reagovat

Jéé,  zase něco novýho, docela závidím takové zážitky. Super video

3 Lady Kobliha Lady Kobliha | 3. února 2012 v 12:12 | Reagovat

To je jasné že za všechny války můžou bílí:D! to jste na to došly fakt brzo, jde bidět že jste taky bílé co?:D a jestli jste si toho někdo nevšiml, tak bílí můžou za 99procent zlých věcí vůbec, proto tuhle rasu tak bezmezně nenávidím a mět pár atomovek v kapse,asi víte kam letí..ccch

4 Skye Skye | E-mail | Web | 4. února 2012 v 19:15 | Reagovat

zajímavý názor, a v mnoha ohledech pravdivý, ovšem řešit něco takového atomovkou, to o moc velké inteligenci taky nesvědčí ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama