Zažít Thanksgiving

28. listopadu 2011 v 0:29 | Skye |  Ze života v Americe i doma

Tento týden pro mě znamenal další novou zkušenost, a velmi příjemnou. Porpvé jsem slavila svátek díkuvzdání, neboli Thanksgiving.
Připadá mi, že ani sami Američani pořádně nevědí, odkud tenhle svátek pochází. Ale udržují ho jako tradici, den, kdy se sejde celá rodina, často prý více členů, než o Vánocích. Účelem je poděkovat bohu za vše, co pro nás ten rok vykonal, ale pravý smysl tkví (jako u spousty dalších svátků) v tom, že si každý pořádně nacpe břicho.
Tradiční pokrm je pečený krocan, brusinková omáčka a dýňový koláč. K tomu se ale postupem času přidávala další a další jídla, a záleží prakticky na každé rodině, co uvaří. Často je to bramborová kaše, zelené fazolky, nádivka, mrkvový dort... My měli ještě vepřovou šunku, hovězí pečeni (které bůhvíproč říkali brusketa), mátovou omáčku, zeleninový a ovocný salát, domácí chléb a nakonec ještě úžasné koláče (mrkvový, dýňový, tvarohový a čokoládový s pekany).
Po takovémhle obědě je každý zralý na odpolední spánek. V televizi se tuto potřebu pokusili vysvětlit přítomností jakéhosi enzymu v krocaním mase, ale nakonec to vzdali a konstatovali, že se prostě všichni tak přejedí, že jejich tělo není schopné dělat nic jiného než trávit, a tudíž potřebuje odpočinek.

Další velká zkouška nás čekala následující den, kterému se říká Black Friday. Je to den slev, kdy se miliony lidí vydávají do obchodů využít výhodných nabídek a také nakoupit vánoční dárky. S holkama jsme se rozhodly skočit do toho po hlavě, takže jsme v půl čtvrté ráno vstaly a jeli do velkého obchodního centra, kde jsme zůstaly až do poledne.
Představte si, že už takhle časně bylo všude plno lidí, kterých postupem dne ještě přibývalo. Naštěstí to ale nebylo nijak hektické a šílené, jako to prý bývá v ještě větších městech, než je Tulsa. Tam se jsou lidé schopní i postřílet, což je dost děsivé.

Když jsme se z úspěšných nákupů vrátily, ovešené desítkami tašek, jen jsme znovu zalehly. Já jsem vydržela spát jen dvě hodiny, měla jsem hrozný hlad, protože jsem za celý ten den měla jen skořicovou rolku a jahodový jogurt. Ostatní ale nejevily známky života, tak jsem znovu usnula, abych se probudila kolem páté hodiny, kdy už můj hlad přešel do stádia, že už jsem vlastně ani hlad necítila. Chvíli jsem ještě poslouchala empétrojku a pak jsem to už nevydržela a sešla dolů, kde jsem konečně dostala večeři!
Nakonec to byl příjemný večer. Původně jsme chtěly jít do klubu tančit, ale rozhodly jsme se místo toho ozdobit vysoký, chundelatý vánoční stromeček, který se ten den objevil v obývacím pokoji! Je to tak, jen co Američani skliděj dýně, už je čas na vánoční výzdobu.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama