Češka dodržuje v Americe Bulharskou tradici

14. března 2012 v 20:20 | Skye |  Obchod s amulety
Spojené státy jsou samy o sobě zajímavou směsicí národů. Žijí tu vedle sebe potomci nejstarších kolonizátorů s nejnovějšími přistěhovalci, stejně jako bledé tváře vedle černých spoluobčanů a hrdých potomků indiánů. V dnešní době to už nikomu nepřipadá ani trochu zvláštní.

Neznamená to ale, že by každý obyčejný Američan o to lépe znal jiné kultury. Uspokojí je jejich rodná angličtina, ti obzvláště chytří se naučí španělsky a géniové možná i trochu některému jinému evropskému jazyku. Jinou kategorii lidí představují například zeměpisní nadšenci. Letos jsem se zapsala na geografii, v domění, že to bude procházka růžovým sadem, učit se o světě mě baví a měla jsem tento předmět osm let na gymplu. Realita ovšem většinou bývá jiná, než optimisticky vymalované vyhlídky. Vzhledem k množství odborných slov, se kterými se zde operuje, se z předmětu který jsem znala stal najednou nějaký úplně jiný, cizí, jako bych začínala od píky. I přesto mi ale přinesl několik zajímavých a využitelných poznatků.

Spolu s mojí Slovenkou jsme při první hodině napjatě čekaly, jak bude vypadat nový učitel. Jakmile vešel, zjistily jsme, jak je svět malý. Toho samého člověka jsme potkaly v podzimním semestru u bočních dveří do Seminary Hall. Tenkrát slézal z kola a volal na nás nějaké ruské pozdravy, slyšel nás totiž mluvit slovanskými jazyky. Zatímco jsme mu tenkrát přidržovaly dveře, vyložil nám, že strávil několik let na Aljašce a předtím ve východní a jihovýchodní Evropě. Onen holohlavý, podsaditý mužík s nesmělým úsměvem, ale vřelým srdcem nás tedy bude provázet učením se o světě.

Dnes jsme prožili první březnový den. Učitel učinil, jak slíbil, a hned na začátku hodiny nám ukázal dvě klubíčka bavlnek, bílé a červené. V Bulharsku se totiž v tento den slaví svátek s názvem "Baba Marta". Každý si v ten den uplete červenobílý náramek a uváže si ho na ruku, může přidat i malý střapeček či dokonce umotat panenku. Nosí se až do chvíle, kdy příroda nevyjeví první známky jara, to se potom uváže na strom na oslavu radosti a nového života.

Člověk neocení, jak milé gesto to je, dokud smotané bavlnky nezdobí jeho ruku. Z těch mých přímo vyzařovala naděje očekávání, jakou bych u sebe měla malou živou bytost, která klidně čeká, stočená na mém zápěstí, a svou jistotou i mě ubezpečuje, že brzy se vrátí slunce, přijde jaro a bude zase veselo. Trochu mě mrzelo, že jsem o téhle zvyklosti nevěděla po tolik předešlých let nevlídné zimy, plné sněhových závějí. Takový barevný provázek by mi možná zpeštřil šeď takových dnů. Právě proto vám o Martě a "Martynicích", jak jim říkají, teď vyprávím. Zkuste to, třeba vás překvapí. Použijete-li stoprocentně bavlněný provázek, můžete ho potom bez výčitek navázat na strom a ozdobit tak výhled i ostatním.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Které evropské město jste ještě nenavštívili, ale chtěli byste?

Paříž 12.1% (11)
Londýn 13.2% (12)
Řím 9.9% (9)
Madrid 8.8% (8)
Dublin 11% (10)
Praha 4.4% (4)
Bratislava 4.4% (4)
Vídeň 6.6% (6)
Berlín 2.2% (2)
Budapešť 2.2% (2)
Helsinki 8.8% (8)
Moskva 4.4% (4)
Athény 7.7% (7)
Lisabon 4.4% (4)

Komentáře

1 forest forest | E-mail | Web | 14. března 2012 v 23:07 | Reagovat

Zajímavé...A všimla sis někdy před tím bavlnek?

2 Elandorn Elandorn | Web | 15. března 2012 v 17:17 | Reagovat

Jéje to je krásný zvyk... X)
P.S.: A juuuva nový design! Naprosto úúžasné!! Moc moc se mi líbí!! X)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama