Pohled na moji zemi psaný ze zahraničí

25. března 2012 v 20:16 | Skye |  Denní střípky
Spousta lidí si na naši zemi Českou stěžuje. Chápu je, mají na to právo, situace zde rozhodně není taková, že by se nedala zlepšit, ale kde na světě najdete ideální společnost? To je jen utopie. Také je potřeba vidět, že jinde na světě se lidé mají mnohem hůř a nestěžují si. Proč? Protože mají svoji zemi rádi, je to jejich rodiště, jejich matka, krajina, která je jim domovem. Byli v ní vychováni, nesou si její zvyky a hodnoty, její chutě, tóny, standarty.


Stalo se vám někdy, že jste vycestovali někam do neznámé země, kde vám poradili co si dát k večeři, protože je to podle místních to nejlepší na světě, jenomže jste posléze této rady litovali, protože vám to nejen nepřipadalo dobré, ale zdálo se vám to dokonce nepoživatelné? Chyběly vám při dlouhodobém pobytu v zahraničí vaše oblíbené české pokrmy? Styděli byste se v cizí zemi za svoji tradiční hudbu? Setkali jste se někdy s cizincem, který se nezasmál vašemu vtipu? Cítili jste se někdy nesví, protože jste neznali způsoby dané země, když jste byli pozváni do domu hostitele?

Tyhle věci a ještě další se nám doma stát nemohou. Ve své zemi jsme si jistí, víme, co máme očekávat, umíme se domluvit, nemusíme přepočítávat peníze, máme zde svou rodinu a přátele.

Jak moc má člověk svou zemi rád, to pozná až časem. Hodně k tomu také přispěje, když ji na čas opustíme, jak jsem to teď udělala já, proto mi dochází, jak moc se cítím být Češkou, člověk se prostě nechce ve světě ztratit, potřebuje mít jistotu, že někam patří. Že existuje země, která je jeho, a kterou může vychvalovat před ostatními národy, protože, co si budeme namlouvat, člověk je tvor vychloubačný. Pokud to ale myslí v dobrém, a v srdci cítí lásku ke své zemi, není nic, co by se mu dalo vytknout. A já svou zemi ráda mám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Které evropské město jste ještě nenavštívili, ale chtěli byste?

Paříž 12.1% (11)
Londýn 13.2% (12)
Řím 9.9% (9)
Madrid 8.8% (8)
Dublin 11% (10)
Praha 4.4% (4)
Bratislava 4.4% (4)
Vídeň 6.6% (6)
Berlín 2.2% (2)
Budapešť 2.2% (2)
Helsinki 8.8% (8)
Moskva 4.4% (4)
Athény 7.7% (7)
Lisabon 4.4% (4)

Komentáře

1 Elandorn Elandorn | Web | 26. března 2012 v 21:57 | Reagovat

Jéé to je zajímavé, o něčem podobném jsem nedávno uvažovala, avšak v mnohem menším měřítku, a to když jsem navštívila Prahu - pro mě obrovské a spletité město a zatoužila jsem po našem pidiměstě s náměstím a dvěma hlavními ulicemi... X) Takže ono to zdá se funguje i v tom měřítku národním, ale nejspíš ještě umocněněji...
Hlavně, že je kam se vracet... X)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama