Příjemné pražské setkání čtyř autorek

12. června 2012 v 19:50 | Skye |  Titulní strana
Konečně jsem se dneska dokopala sepsat report ze dne, který ve mně zanechal velikou šťastnou stopu a doteď o něm mluvím s dětinským nadšením, skoro jako bych básnila o první lásce.
Sešly jsme se s Teri Janišovou, Terezou Matouškovou a Terezou Benešovou, jejíž knížku jsme při té příležitosti i pokřtily.
Rozepsala jsem se jako vždy trochu víc, než by asi bylo třeba x)Čas běží neustále kupředu, doba se mění, věci kolem nás se vyvíjejí a svět, ve kterém žijeme, prochází poslední dobou velmi rychlými proměnami. Lidská podstata se ale udržuje na podobné úrovni, naše myšlení, tužby a choutky, stejně tak jako individuální touha po naplnění zůstávají stejné už po dlouhé věky.

Tímhle obšírným, skoro až filozofickým úvodem se dostávám až k literárním duším. Už odpradávna jsou mezi námi jedinci, jejichž nitro volá po psaní, na tom se nic nezměnilo, takoví lidé se rodí stále. V minulém století bylo celkem běžné, že se několik spisovatelů začalo scházet, sdílet svá díla, vyměňovat si názory, navzájem se inspirovat a podporovat, probírat okolnosti doby a podobně. Vystupovali často jako jeden celek, složený z jednotlivých, kreativních článků.

Dnes už něco takového běžné není. Z velké části za to pochopitelně může internet, který lidi přivádí do kontaktu, aniž by byli ve stejnou chvíli na stejném místě. Na jednu stranu je takováhle vymoženost velkou výhodou, člověk se může "seznámit" s lidmi, které by jinak nikdy nepoznal a získat tak spoustu jakýchsi přátel a kolegů. Ve spisovatelské branži jsou v současnosti asi největším pojítkem osobní blogy. Blogová komunita vyformovala jakýsi druh undergroundu, žije vlastním, nijak neregulovaným životem.

Když k tomu přidáte ještě facebook a tematické webové stránky, může se stát, že se potká čtveřice mladých autorek, které pojí vydané knížky, odhodlání zanechat ve světě stopu a především chuť psát.

Jednou z jara, když jsem ještě byla za mořem v Americe, se mi ozvala Tereza Matoušková, známá jako Temnářka a hodně vlivná blogová osobnost. Mile mě překvapila a potěšila, koneckonců, jasně že budete rádi, když se vám ozve někdo, kdo už má na kontě tři knihy. Společně jsme se dohodly, že by bylo fajn spáchat nějakou akci, kterou bychom podpořily naše aktuální dílka, její Hladová přání a mé Lantuin. A protože nejsme troškařky, náš plán se začal rozpínat. Temnářka do naší formující se skupinky vtáhla Terezu Benešovou, autorku Gjorků, a já se odvážila zkontaktovat Terezu Janišovou, autorku Erilianu, kterou už asi rok obdivuji pro její podnikavost a nápady.

Slovo dalo slovo, sehnali jsme si prostor a shodly se na termínu, a už jsme se těšily, až se konečně setkáme naživo. Terka Janišová nám dokonce vyjednala profi fotografa, který je ochotný nás nafotit, a vymyslela i téma čtyř elementů.
V předvečer celé akce jsem byla značně nervózní, měla jsem tendenci vařit svařák, v domnění, že zítra na tom focení promokneme a umrzneme (to už je asi paranoia spojená se životem na severu), ale zároveň jsem se moc těšila.
V pátek ráno, 8. června, jsem popadla batoh a ségru a jako vždy málem nestihla autobus. Průšvih se ale nekonal a my dorazily do Prahy, kde jsem se poprvé setkala s Terezkami, které už čekaly, a moc jim to slušelo. Dočkali jsme se i fotografa Davida Špidleny a rozděleni na dvě skupiny se vypravili na Petřín. Já, ségra a Colleen jsme si vezly zadky autem, zatímco zbytek jel tramvají. Zdánlivá výhoda se však proměnila ve štreku plnou tichých nadávek, kdy jsme se škrábali obtěžkaní fotografickým vybavením až nahoru na Petřín.

Náladu to ale naštěstí nikomu nezkazilo a celé focení proběhlo ve veselé a přátelské atmosféře. V jednu chvíli se nad námi slavila svatba, ale většina přítomných se nedívala na právě přicházející nevěstu, ale ohromeně zírala na nás.
Drobným zádrhelem byl pouze čas, focení se protáhlo, Colleen nás pro to opustila ještě před jeho skončením a pádila zařídit Hoodoo klub, abychom měli kde tu naši besedu uspořádat. S funěním jsme nakonec dorazily i my, zprvu se zhrozily, že snad nikdo nepřijde, ale to se v několika minutách spravilo.

Besedu moderoval Pepa Hervert, charizmatický herec, díky kterému vše odsýpalo, nebyl v tom zmatek a byl v tom vtip. Postupně jsme odpovídaly na otázky a díky neformální, uvolněné atmosféře s námi ani netřásla tréma.
Program jsme zakončili pokřtěním Gjorků a vrhly se do společenské, skoro výhradně blogové, konverzace a taky na raut, protože nám po celém dni notně vyhládlo.

Zpět do Jablonce jsem odjížděla s pocitem rozzářené radosti a štěstí, celý den jsem si náramně užila a bylo mi až líto, že Terku, Terku a Terku musím opustit, protože mi za ten jediný den přirostly k srdci.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. června 2012 v 20:03 | Reagovat

A to ještě nevíš, že až rozjedeme v Brně workshop pro mládež (12-15), tak vás sem hodlám dotáhnout jako hosty. :-D

2 nel-ly nel-ly | Web | 12. června 2012 v 20:18 | Reagovat

bylo to moc povedené, nejdřív jsem myslela, že si koupím jen očekávané Gjorky, na které jsem si zuby brousila už pekelně dlouho... ale díky tobě mě Lantuin zaujal, že už se těším (zrovna začínám se čtením)
doufám, že fotky budou někde k vidění, zní to vážně krásně...

3 Colleen Colleen | Web | 12. června 2012 v 22:35 | Reagovat

Krásné shrnutí :-)
Já jsem taky pořád ještě plná dojmů a nadšená, že jsem měla možnost vás všechny takhle osobně poznat.
Mimochodem, hned jak budu mít po zkouškovém, udělám si čas a přečtu si obě vaše knížečky, co jsem dostala. Už teď se na ně těším :-)

[1]: Workshop zní zajímavě, ale v Brně... bože v Brně... :-D Ale tak, jednou bych výlet asi přežila :-D

4 Skye Skye | Web | 13. června 2012 v 11:02 | Reagovat

[2]: to jsem ráda, že jsem tě takhle zaujala, snad se dílko bude líbit ;)

[1]: ano, přesně tak, proč v Brně? Colleen, ty jsi aspoň z Prahy, ne jak já z Jablonce :D

5 Jezurka Jezurka | Web | 15. června 2012 v 14:10 | Reagovat

Všechny tak krásné, mladé a úspěšné! To je pane kombinace! Gratuluji všem, muselo to být fajn!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama