Tajemství

15. července 2012 v 14:33 | Skye |  Téma týdne
Kurník šopa, to jsem zase nestihla téma týdne? Tenhle týden to mělo být tajemství, ne? Ach jo, to bylo asi minulý týden...
No nevadí, článek myslím stojí za zamyšlení i tak ;)


Tajemství
Jako spisovatelsky činnou a fantazijně aktivní osobu ve mě tajemství budí hluboké pocity. Vznáší se nad ním jakýsi opar, který, mi nedává spát, naopak, vyluzuje mi na rtech zvláštní výraz, v němž se mísí nadšení, obavy, odhodlání i stín tajemna. Vždyť právě slovo tajemno s tím úzce souvisí. Je to něco, co dodává věcěm úplně nový rozměr, přináší další dimenzi.
Lidé mají svá tajemství, svět má svá tajemství, vesmír má svá tajemství. V tomto pořadí jsou čím dál zajímavější, aspoň pro mě.
Když má tajemství člověk, je to většinou něco temného, nebo nevhodného, s čím se nechce svěřovat. Říkám většinou, protože lidé mají od přírody se vychloubat a všechno vybrebentit, mají-li k tomu možnost. Takové tajemství je potom buď drženo naprosto dokonale pod pokličkou, nebo je třeba předmětem drbů. A co si budeme povídat, takové drby udržují společnost v příjemné zvídavosti.
To světová tajemství bývají mnohem tajuplnější. Každý zná Lochneskou příšeru, ale to je spíš taková legenda. Co když ale na Zemi opravdu existují obrovská, monstrózní zvířata, o kterých ví jenom hrstka domorodců?
Zrovna včera jsme se bavili o jednom dokumentu, který analyzoval tajuplné živočichy. Prý existuje lenochod velký jako nosorožec, kterého není možno zabít, zato on dokáže jediným máchnutím tlapy ukončit život dospělého člověka. Jinde zase prý přežívá jakýsi monstr-šnek, obrovský had s pevnou schránkou, který dokáže nasát, vcucnout svoji oběť na několikametrovou vzdálenost. A jeden amazonský kmen si zase předává příběh, jak jejich předci zahnali tlupu jakýchsi krvelačných humanoidů do jeskyně, před kterou tak dlouho udržovali oheň, než se všichni "opolidi" udusili.
Není to trochu děsivé? A to jsme jen u tvorů zvířecích.
Co takhle vzít jiné záhady. Svatý grál, turínské plátno, poklad templářů, křišťálové lebky, sochy na Velikonočním ostrově, planina Nazca, pyramidy nejen v Egyptě... Jsou to tajemství, nebo jen výplody lidské představivosti, pověsti, přikreslené každým, kdo je předal dál? Pokud se přikloníme k první možnosti, je třeba si uvědomit, že ačkoliv celou duší toužíme po odkrytí pravdy, možná má navždycky zůstat skrytá… Některá tajemství třeba nesmí být odhalena.
K zamyšlení nad slovem tajemství by tahle má skoro až Sheldonovsky laděná řeč myslím stačila. Nad tajemstvím má každý hloubat sám a každý by měl také mít nějaké to svoje, malé či velké tajemství. Vždyť jinak by přece svět byl tak nudný ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

V kterou denní dobu jste nejaktivnější?

hodně brzy ráno 12.2% (21)
ráno 5.8% (10)
dopoledne 11% (19)
kolem oběda 8.7% (15)
odpoledne 8.7% (15)
v podvečer 18.6% (32)
večer 12.2% (21)
v noci 22.7% (39)

Komentáře

1 Viollet Viollet | Web | 19. července 2012 v 21:56 | Reagovat

O pokladu templářů bych si i něco ráda přečetla, legendy mi příjdou hodně zajímavé. :-) Jinak představa obrovského šneka je celkem děsivá, doufám, že mi to zas nevleze do snu... :X

2 Miloš Miloš | Web | 20. července 2012 v 13:01 | Reagovat

Nejen Lochnesska, ale i yetti.
Myslím, že mezi tajemstvím a záhadou je určitý rozdíl, tajemstvím může být jen nesdělená skutečnost, zatímco záhadou něco nevysvětlitelného.
A z těch záhad mně vrtá hlavou, co bylo dříve vajíčko nebo slepice?
(Omlouvám se za zlehčení tématu na konci.)

3 Skye Skye | Web | 22. července 2012 v 20:45 | Reagovat

jj, šnek zní opravdu děsivě. hlavně je neuvěřitelný, že se dosud nikdo neodvážil prozkoumat vody oné amazonské řeky, ve které má šnek údajně žít...

souhlasím, tajemství a záhada je něco jiného, já jsem to v tomhle článku trochu málo odlišovala, to se omlouvám. hold se mi chtělo spíš psát o záhadách, ale ty nebyly tématem :D
jo, věčná to otázka ;) já se momentálně kloním trochu víc ke slepici, když už bych měla zaujmout nějaký postoj x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama