Černá má duši

18. srpna 2012 v 9:19 | Skye |  Téma týdne
Mám chuť vyřknout najednou tolik věcí! Jenže právě to není možné. Právě to je úkolem spisovatele, aby si vše roztřídil a předal data dál postupně, srozumitelně, a hlavně aby měla hlavu a patu.

Venku už se setmělo, je tam tma jako v ranci. Tma jako v pytli to ale rozhodně není, jak by řekl chytrý princ. Každopádně, je na ní zajímavé především to, že je černá. Vybavujete si barvu nočního nebe? Je modré, že? Sametové, jako pařížská modř. Ano, v Evropě ano, starý kontinent si zachovává onu krásu. Jenomže tady v Americe je nejspíš tolik světla, že hvězdy skoro nevidíte a nebe nad vámi je neproniknutelně černé. Zvláštní.
Černá barva má mnoho významů, přesně bych je vyjmenovat nedokázala, od toho jsou tu ostatně chytré knihy, redaktoři časopisů a internetové portály. Ani to není mým bodem. Chci se zamyslet, co černá znamená pro mě, jakou symboliku nese, jaké pocity vyvolává. Nejen v této situaci zastávám názor, že člověk by se měl řídit svými vlastními pocity, naslouchat svému nitru, používat vlastní mysl a vytvářet si tak vlastní názory, motta, morality, zákony, a především interpretace skutečností.

"Bůh je mrtev", řekl koncem devatenáctého století Nietzche. Podle něho neexistuje objektivní realita, nemůže, proto vše je subjektivní, vše je naší vlastní interpretací.

Nechci zabíhat do příliš hlubokých filosofických myšlenek, necítím se k tomu oprávněná ani vzdělaná. Chci jen naznačit, že někdy je lepší řídit se svým přesvědčením. Ano, svět je svázaný pravidly, ale copak chceme být svázáni i my?

Já ne. Cítím nádech rebelství, které z tohoto postoje vyzařuje, i tichý zvuk tajemství, které v něm rezonuje. Jako bych byla obklopena temnou černí. Ne smuteční barvou, ale bystrou nadpozemskou esencí, která je svůdná i rezervovaná zároveň, tajuplná, smyslná, věčná, hluboká a neskonale elegantní.

Černá pro mě univerzální barva, téměř pro cokoliv a nikdy nezklame. Snad proto, že se s chladným i živelným šarmem vyrovná s každou situací. Nebo možná proto, že se jí vše kolem přizpůsobí. Mám ji ráda, protože ráda působí tvrdě, ale ve skutečnosti v sobě skrývá mnohem hlubší jádro.
Vymyká se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bludickka bludickka | Web | 24. srpna 2012 v 11:36 | Reagovat

moc hezky napsané. líbí se mi kočka. takovou bych potřebovala :) takhle ladnou a elegantní. ta moje má asi tak o tři kila víc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama