Jak se dělá charakter

16. září 2012 v 18:38 | Skye |  Téma týdne
Charakter člověka

Než jsem vůbec mohla začít psát, musela jsem si zjistit, co se vlastně pod tím cizím slůvkem "charakter" skrývá. Nakonec se potvrdily mé domněnky, když mi slovník nabídl tato synonyma: povaha; souhrn vlastností, zejména morálních; osobnost.To nás přivádí k jedinečnosti a k okolnostem, které ji utvořily. Každý člověk má svoji vlastní osobnost, a i když jistě existuje spousta podobných typů a shodných vlastností, dva naprosto totožné jedince bychom hledali asi těžko, a to je svět veliký a o náhody v něm není nouze!

Podle mě za to můžou tři věci, přičemž všechny mají už samy o sobě nespočet variant, tak si představte, jaké číslo může asi tak vzniknout, když je začneme kombinovat. Nekonečno? Velice pravděpodobně. A ačkoliv jsem nikdy nepochopila, jak může z matematického hlediska být některé nekonečno větší než jiné, řekla bych, že tohle naše nekonečno bude docela veliké.

Osobnost je tvořena a ovlivňována vnějším prostředím, výchovou a danými prvky, s tím se mnou bude souhlasit snad i většina psychologů. Danými prvky rozumím genetickou výbavu, čemuž budou přikyvovat biologové, a pak mám na mysli jakési vesmírné skutečnosti, vlastnosti, které nám daly do vínku hvězdy, jak by se řeklo. Za tenhle názor už asi tolik souhlasu nesklidím, ale já prostě věřím, že nějaká planetární síla ovlivňuje to, jaké charakterové prvky budou tvořit základ naší osobnosti.

Vnější prostředí naproti tomu jsou věci zřejmé, pouhým okem viditelné. Pokud někdo vyrůstá v láskyplném, pečujícím náručí svých rodičů, musí se to na něm odrazit, stejně jako někdo jiný bude poznamenán samotářským mládím stráveným toulkami městem a styky s pochybnou společností. Od lidí kolem nás mnohdy přebíráme víc, než si vůbec uvědomujeme a než bychom třeba chtěli. Působí na nás domy, ulice, příroda, krajina, počasí, podnebí. Lidé z chladného Finska se příliš nebudou podobat horkokrevným jižním Španělům.

Podle mého je důležité svůj charakter poznat, pochopit, vlastně si ho vůbec uvědomit. Ten, kdo zná své nitro, zná svůj potenciál. Může lépe odhadnout, jak se v které situaci zachová, a předem zhodnotit, co bude pro nejlepší. Je dobré znát své silné stránky, abychom je mohli efektivně využívat a posouvat ještě dál. Zároveň není na škodu mít jasno v našich "Achillových patách", "kamenech úrazu", zkrátka slabinách. Jakmile víme, v čem máme mezery, co nám příliš nejde nebo čeho se obáváme, můžeme na tom zapracovat a příště mít radost z toho, jak jsme to nakonec zvládli. Není nad pocit, kdy překonáte sami sebe.

Přeju hodně úspěchů při cestě vzhůru, protože čím výš se dostanete, tím budete mít více času podat pomocnou ruku i lidem kolem sebe a třeba udělat svět o něco lepším.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 janewle92 janewle92 | Web | 16. září 2012 v 18:48 | Reagovat

Na toto téma čtu už dnes několikátý článek, ale tento je jedinej u kterého jde vidět, že si autor dal záležet :)

2 Lilly Lilly | E-mail | Web | 16. září 2012 v 18:50 | Reagovat

Súhlasím, okolie rázne na človeka vplýva :)

3 Verča Verča | Web | 16. září 2012 v 19:03 | Reagovat

Je to fakticky velmi povedený článek.Autorce se hodně povedl.Hezký a popracované.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama