Nepřítel jménem lenost

3. října 2012 v 15:06 | Skye |  Téma týdne
Jméno: lenost, status: nepřítel

"Lenost", "Je mi to jedno"… to jsou teda témata. Má nás to snad všechny dloubnout do žeber, abychom se zamysleli nad svým přízemním počínáním? Abychom se zhrozili, kolik věcí jen tak, nečinně přejdeme a přehlédneme?
Určitě existuje spousta lidí, se kterými by takové zamyšlení ani nepohnulo, takový by se nejspíš ani s nějakým zamyšlením neobtěžovali. Jenomže mojí kritickou mysl taková ponuka začne doslova sžírat, hlavně proto, že ať chci, nebo ne, mám už v sobě zakódované, že kde je možnost něco zlepšit, tam by se to také zlepšit mělo, i kdybych já sama měla přijít, a zjasněné k tomu pošťouchnout.Lenost je pro mě nepřítel. Objevuje se nemile často a je třeba s ní bojovat, snažit se ji přemoct. Jinak se totiž docela snadno může obrátit proti všem vašim tužbám a snům. Ano, narážím tím na nemilé staré rčení, že nic nespadne z nebe, někomu samo do klína. Ne ne, každý svého štěstí strůjcem, mám-li pokračovat ve výčtu pořekadel ve stylu tety Kateřiny.
Bohužel se ale nemůžu chvástat faktem, že bych lenosti nikdy nepodlehla. Zrovna dneska večer jsem předvedla nádherný příklad gaučové polohy ležmo za svědomitého sledování televize. Ono se totiž takové lenosti snadno podlehne, ovládne nás raz dva, ani nemrkneme. Mně se dokonce zdá, že naše tělo je od přírody naprogramováno na jakýsi "sebeprezervační" režim, tedy aby se snažilo co nejvíce šetřit energií, a nějak mu vůbec nedochází, že v dnešní době má té energie naopak moc. Tak moc, až se zdá, že nás to ubíjí a vrhá do falešného pocitu neschopnosti a letargie.
Taková lenost je mocná věc, vědí to i lidé s vysoce produktivními mozky, vynálezci, kteří se stále snaží přicházet s novými a novými zlepšováky, které by lidem usnadnily život. Čekáte, že řeknu, že jim tím servírují lenost přímo pod nos? Ne tak docela. Většina těch chytrých věciček je totiž schopná ušetřit nám ne jen energii, ale hlavně čas. To je ten klíč moderní doby. Kdo má čas, má možnosti udělat víc, být produktivnější, přemoci lenost tím sladkým pocitem zadostiučinění, že dnešní den byl pro danou osobu přínosem.
Když se do takového rozpoložení dostaneme, je dobré si lenost vůbec nepustit k tělu, nedat jí ani prstíček, kterého by se mohla chytit. Pokud máme nějaký úkol, je dobré ho sfouknout hned, to jsem se nedávno naučila. Čekat až na poslední chvíli sice může být fajn, ale zlomyslnost tomu tak většinou chce, že se vám najednou úkoly nakupí, začnou vám padat na hlavu a vy si v tom stresu přejete, abyste příště byli moudřejší a začali s prací v té volné chvilce, kterou jste tenkrát tak slaboduše věnovali volné zábavě.
To by byla jedna drobnost, u které se těším z úspěchu, přesto mi můj lenostní rejstřík kazí jedna další velká kaňka. Vysedávání u internetu. To je taky formou lenosti, no ne? Sedět si v pohodlné židli, pohybovat jen rukama, nebo dokonce jen prstem, přecházet z jedné stránky na druhou… To je jeden z největších žroutů času! Na tomhle poli ještě budu muset zapracovat.
"Jsou chvíle, kdy by se optimisti měli popravovat," zaznělo v Dobytí severního pólu, a já proto dodávám: "vstaňte z té židle a jděte udělat tu povinnost, kterou už odkládáte tak dlouho! Hr na ní, ať je po ní!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

V kterou denní dobu jste nejaktivnější?

hodně brzy ráno 12.2% (21)
ráno 5.8% (10)
dopoledne 11% (19)
kolem oběda 8.7% (15)
odpoledne 8.7% (15)
v podvečer 18.6% (32)
večer 12.2% (21)
v noci 22.7% (39)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama