Uvažuji o indiánech...

9. listopadu 2012 v 20:27 | Skye |  Druhý rok v USA
Jsem v Americe už druhým rokem, navíc v Oklahomě, v zemi s nejvíce indiánskými kmeny v celých Státech, a dosud jsem o takzvaných "native americans" pořádně nic nenapsala. Což je ještě paradoxnější proto, že je odjakživa mám jaksi podvědomě ráda!
Původně jsem chtěla napsat článek úplně o ničem jiném, ale úvod se jaksi moc protáhl! :D Tak jsem ho prohlásila za vlastní článek a pokračování příště ;)
(klikněte na celý článek :)


Někdy si říkám, že jsem se ocitla uprostřed úplně jiného, fantastického světa. Města jsou rozprostřená na větší ploše, než by bylo nutné, takže jsem většinou zmatená, jestli už jsme opravdu v tom městě, nebo je to jenom nějaké mezisídlo plné krabičkovitých staveb různých funkcí, které zrovna moc krásy nepobraly.
Za běžných dní mě vrací do reality fakt, že lidé kolem nemají špičaté uši, ani rudé oči nebo bestiální drápy, což mě ukolébá až do chvíle, kdy se dostanu do kontaktu s indiány. Takzvaní "native americans" zdaleka nevymřeli, ne, naopak, bílí lidé jim konečně dali pokoj, přestali je nutit k převzetí západní kultury a oni tak mohou nadále praktikovat své zvyklosti, znovu objevovat sílu svých písní a rituálů, žít ve víře a souznění s přírodou, jak to dělávali po stovky let minulých.
Nepředstavujte si indiány jako rudě pomalované divochy prohánějící se stepí při lovu bizonů, to je jen jeden pohled, který nám byl zúžen díky knížkám o věhlasném Vinnetouovi. A už vůbec si je nevykreslujte na koních, tahle zvířata se na Americký kontinent dostala až teprve s příchodem Evropanů. My známe jen indiány z prérií, žijící v tedeech, ale indiánských kmenů je nespočet!
Zvažte, kolik různých národů žije v Evropě a uvědomte si, že Americký kontinent je svou rozlohou ještě několikrát větší! Liší se na něm přírodní podmínky, teplota, dostupná potrava, dostupný materiál pro stavbu obydlí… Pokud vezmeme celý kontinent, od Aljašky přes Mexiko a jižní Ameriku až po ohňovou zemi, setkáme se s více než šesti sty různých jazyků a kmenů! Jen se zeptejte mého malého bratrance, který právě prožívá Vinnetouovské období, jaké základní typy indiánů známe! Vedle těch z prérií jsou tu severozápadní kmeny, známé pro své totemy, severovýchodní kmeny lovící ryby a žijící v dlouhých dřevěných domech, jihozápadní, pouštní obyvatelé hliněných sídel zvaných puebla, anebo konečně jihovýchodní kmeny typu místních Cherokee.
Sama se divím, že píšu o indiánech až druhým rokem, který tu trávím. Vždycky mě jejich kultura přitahovala, jednak díky jejich barevnému peří, hrdým výrazům, dlouhým havraním vlasům, hudbě, která je zároveň povzbuzující i meditativní a obdivem pro silná zvířata, jako jsou medvěd, vlk či orel. Na druhý pohled je tu potom jejich duchovní stránka, kterou si ani v mysli neuvědomuji, ale v duši ji cítím, jen jako souznění tónů.
První rok jsem se tu rozkoukávala, seznamovala se spíše s westernizovanými Spojenými státy, se vší tou pop kulturou a Amerikou, jak ji známe z filmů a seriálů. Až teď se můžu ponořit hloub, vnímat detaily, které jsou masovému světu skryté.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elandorn Elandorn | Web | 24. listopadu 2012 v 11:39 | Reagovat

Jsem moc ráda, že objevuješ tuto pozoruhodnou, barvitou a hlavně pozitivní kulturu! Zmiňovali jsme si je i na ekologii, kde nám paní přednášející říkala, že jsou považováni za takové prapředky a základní kámen ekologie, protože vždy žili společně s přírodou (my bílí jsme se spíš snažili, aby příroda žila s námi...). A navíc jsou krásně snědí a dlouhovlasí (tedy občas..) :D
Moc hezký článek... Sympatie pro indiány prostě sdílíme... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama